MJ citát :,,Člověk si přeje,aby se ho dotkla pravda a aby ji mohl interpretovat tak,že bude schopen vyjádřit,co cítí a co prožívá,ať už je to beznaděj nebo radost-a vyjádřit to způsobem,který přidá životu další smysl.Doufá,že se tím dotkne i těch druhých.To je umění
ve své nejvyšší formě.Tyto okamžiky jsou tím,pro co chci žít"

Recenze filmu ghosts - anglicky

29. listopadu 2009 v 22:49 | Britanka s pomocí Rejpinky |  Recenze a charakteristiky
Ghosts - film review
One of my favourite film is Ghosts. It is a short horror musical film, starring Michael Jackson, Stave Winston and Mos Def.
Maestro lives in Normal valley and he does not hurt anybody. The Mayor does not like him and he wants to get rid of him with the help of the villagers. Maestro is trying to scary him by all means.After long time the mayor is tottaly scared and he fell out of the window. Then a boy tries to frighten other people.


The special effects and special make-up are really amazing.
The acting is excellent and screenplay is not bad, in spite of the fact that film was short(38 minutes). Maestro, the mayor, ghoul mayor, superghoul and Skeleton are played by Michael Jackson. During the movie you can hear MJ´s songs: Ghosts, 2Bad and Is It Scary.

I like this film because there plays my favourite singer and I also like movies with ghosts. I overall enjoyed it and I thoroughly recommend it.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ClarkGar ClarkGar | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:39 | Reagovat

round white pill with 512  <a href=https://www.clippings.me/darvocet>can i buy darvocet in mexico</a>  tablet wall mount arm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama